İrlanda Work and Study

1K
İrlanda Work and Study
Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

İrlanda Work and Study

İrlanda’da Work and Study

İrlanda Work and Study programı Türk ve diğer ülke öğrencilerinden oldukça ilgi görüyor. Öyle ki 2022 şubat itibari ile Dublin’de neredeyse konaklama bulmak bile imkansız

Yurtdışı dil eğitimi planlayan öğrencilerin aldıklarımı eğitimi pekiştirmek için yerel ortamlarda iş deneyimi edinmeleri aldıkları bu eğitimin niteliğini artırmakta, öğrenme hızını yükseltmekte ve sürecin sonunda ülkelerine geri döndüklerinde düzeylerini daha üst seviyeye taşımış olmaları anlamına gelmektedir. Son yıllarda çalışma izni üzerine eğitim temelleri atan ülkelerden biri olan İrlanda oldukça dikkat çekmektedir. 25 hafta ve üzeri eğitim alan öğrencilere 25 hafta part time haftalık 20 saat çalışma ve eğitimden sonra artı 8 hafta full time çalışma ile toplamda 8 ay kalma ve çalışma hakkı tanınmaktadır. Bu programın adı work&study; oku ve çalış olarak adlandırılmaktadır. İrlanda’da asgari ücret ortalama 10 euro şeklindedir ve hem masraflarınızı karşılar hem de para biriktirebilirsiniz.

İrlanda çalışma izni alma

İrlanda eğitim planınızı oluşturduktan sonra vize işlemleriniz için okuldan kabul ve ödeme belgelerinizi ve diğer vize belgelerinizi hazırlayarak vize dosyanızı oluşturabilirsiniz. İrlanda eğitim vizeleri iki tiptedir. Birincisi kısa süreli eğitimler için verilen vize tipidir ve uzatılamaz. İkincisi ise D tipi vizedir ve ülkemizde genellikle tercih edilen 25 hafta ve üzeri çalışma programını kapsar. Fakat bu vize tipi 90 gün olarak vizenizi uzatmak için başvurmanız gereken son tarihi içerir. Vizeniz ile İrlanda’ya giriş yaptıktan sonra eğer 25 hafta ve üzeri work&study programına kayıt olduysanız okulunuzda eğitime başlamalı ve okulunuzda bir sınava girmelisiniz. Gene okulunuzun yardımı ile en yakın karakoldan randevu alarak tarih yaklaşana kadar diğer evraklarınız ile beraber dosyanızı hazırlamalısınız. Dosyanızda okulunuzda eğitim aldığınızı gösteren okul kabul, eğitim belgeniz, ödeme yapıldğına dair belgeniz, pasaportunuz vs bulunmalıdır. Gnib numaranız ile kartınızı karakoldan randevunuz sonucunda temin edebilirsiniz. Ayrıca bu işlem ile vizenizi de uzatabilirsiniz.

İrlanda çalışma ve iş seçenekleri

Kartınızı aldıktan sonra tercih ettiğiniz okula göre iş bulma ve yerleşmede yardımcı olan kurumlar ile ilerleyebilir veya kendinize iş arayışına girebilirsiniz. İşler genellikle hizmet sektöründedir. Okullarda sınava girmeden ve Gnib numarasını almadan önce eğitimine başlarsınız. Bu süre içerisinde kültür şokunu atlatıp, ülkeye ve dile adapte olurken; ingilizce seviyenizi de yükseltirsiniz. İngilzicenizin seviyesine göre farklı işlere başvuru gerçekleştirebilirseniz. Kendinizi çok iyi ifade edemiyorsanız iletişime dayalı işlere kabul görmeyebilir daha arka planda kalan pozisyonlarda yer bulabilir veya kabul edilirsiniz. Fakat ingilizceniz iyi ve belirli bir sektörde alt yapınız varsa farklı bir alanda da şansınızı deneyebilirsiniz. Özellikle İrlanda dünya çapında Google, Facebook gibi bazı bilişim firmaların Avrupa merkezlerine ev sahipliği yapar ve bazı zamanlarda bu firmalarda Türk kontenjanı açılabilir böylece değerlendirilebilecek bir fırsat haline gelir.

İrlanda’da aylık kazançlar

Aylık ortalama kazançlar bulduğunuz işe göre değişkenlik gösterebilir. Aylık ortalama 700-1200 euro arasında bir kazanç elde edebilirsiniz. Saatlik asgari ücretler ortalama 10 euro civarındadır. İşvereninizle anlaşmanıza ve pozisyonunuza göre bu ücretler değişkenlik gösterir. Edindiğiniz deneyim ingilizcenizi geliştirmekle beraber size uluslararası iş deneyimi ile başka bir vizyon da kazandırır.

25 Hafta eğitime ek 8 hafta

Okulunuzda eğitime başladıktan bir süre sonra aldığınız sınav ve Gnib başvurusu ile çalışma izninizin çıkmasını yoğunluğa göre bir süre beklemek durumunda kalabilirsiniz. İrlanda work&study programı bu nedenle size 25 hafta eğitim sonrasında size 8 hafta kalma hakkı tanır ve bu sürede eğitiminiz bitmiş olduğu için full time çalışabilirsiniz. Eğer eğitiminiz yeterli gelmezse tekrar uzatma yapar ve kaldığınız yerden eğitime ve çalışmaya devam edebilirsiniz.

İrlanda vize başvuru merkezi ve vize ücretleri

İrlanda vizesi için İrlanda konsolosluğuna doğrudan değil VFS Global yetkili aracı kuruluşu ile belgelerinizi elden teslim etmek suretiyle randevusuz başvuruda bulunabilirsiniz. İstanbul, İzmir, Gaziantep ve Ankara lok bulunmaktadır.

Vizenizin sonuçlanması 6-12 hafta arası sürmektedir. Vize ücretleri tek giriş için 60 euro çok giriş için 100 euro şeklindedir ve 22 euro kadar VFS Global’in hizmet bedeli bulunmaktadır. Ayrıca VFG Globalin kurye, fotoğraf ( eğer yanınızda götürmediyseniz) gibi hizmetleri de

İrlanda Work and Study

İrlanda Work and Study , İrlanda dil okulları, İrlanda dil okulu fiyatları , İrlanda eğitim ve diğer yurtdışı eğitim danışmanlığı programlarımız için bizi arayın. Tel : 0 212 543 58 06

Yurt Dışı Eğitim
Edu Vizyon ile Canlı Görüşme
1
1 Okunmamış Mesajınız Var !
Edu Vizyon Irlanda
İrlanda'ya hoş geldiniz!
Canlı, gerçek bir kişi ile hiç bir yükümlülük altına girmeden şimdi görüşebilirsiniz.
Size nasıl yardım edebiliriz?