İrlanda Vizesi

3992
İrlanda Vizesi
Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

İrlanda vizesi

İrlanda Vizesi

İrlanda vizesi başvurusu yapmadan önce dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. Özelikle uzun süren pandemi koşullarından sonra İrlanda vizelerinden ciddi bir yoğunluk yaşanıyor. 21 şubat 2022 itibariyle İrlanda dil okulları şimdi bile kayıt olasınız sizi en erken Haziran / Temmuz 2022 döneminde kabul edebileceklerini söylüyorlar.

Ülkelerin belirlemiş olduğu vize kriterlerine göre başvuruda bulunanları değerlendirken inceledikleri evraklar ve önemli noktalar hemen hemen birbirine benzemektedir. Vize başvurusu yapan kişinin, başvuru yaptığı ülkeye başvuru amacı ve eğer başvurusu olumsuz sonuçlanırsa hayatında nasıl bir etki yaratacağını görmek isteyebilirler. Bu nedenle vize verecekleri kişilerin kendi ülkerinde de başarılı ve nitelikli bir yaşam sürmeleri ile gidecekleri ülkedeki seyahat ve eğitimlerinin onlara artı etkiler katacak olması ayrıcalıklı bir artıdır. Bu kişilerin ülkelerini ziyaret ederek hem kendilerine hem de ülkelerine katkıda bulunmaları beklenmektedir.

Eğer bir ülkeye vize başvurusunda bulunuyorsanız, yaşadığınız ülkede eğitim veya çalışma hayatınızda herhangi bir boşluk olmamalıdır ve bunu belgelendirebilmelisiniz. Döndüğünüzde hayatınıza kaldığınız yerden hatta bir adım yukarıdan başlayacağınıza veya devam edeceğinize vize yetkilisini inandırmalısınız. Ayrıca bir maddi geliriniz veya kaynağınız da bulunmalı ki seyahatiniz ve eğitiminiz sürecinde masraflarınızı karşılayabilirsiniz.

İrlanda vize başvurusu da aynı kriterlere takılmaktadır. Nitelikli bireyler ile ülkesini ziyaret eden kitlenin seviyesini yükseltmek asıl amaçları olmakla birlikte eğitim alanında dünya çapında 4. sıralarını korumak üzere de çalışma yapmaktadırlar.

Ülkemizde son yıllarda çok popüler hala gelen İrlanda eğitiminin tercih sebeplerinden birincisi 25 hafta ve üzeri alınan eğitimler için geçerli olan İrlanda çalışma iznidir. Bir diğeri ise para biriminin İngiltere gibi Sterlin yerine, euro olmasıdır ve İngiltere’ye göre daha uygun bir maaliyete gelmesidir. İrlanda vize başvuruları genelde 2-6 hafta arasında sonuçlanmaktadır. Hazırlanan vize dosyasının niteliğine ve dönemin yoğunluğuna göre bu süre değişmektedir.

İrlanda Vize Dosyası Nasıl Hazırlanmalı ?

İrlanda vize başvursunda hazırlamış olduğunuz her belgenin birbirini desteklemesi gerekmektedir. Dosyanızda eğitim, çalışma, maddi belgelerinize ek olarak e-devlet üzerinden alacağınız belgeleriniz de eklenmelidir. İrlanda vize dilekçesi dosyanızın durumunun değerlendirilmesi için ilk bakılacak evrak niteliğini taşımaktadır. Tüm belgeleri birbirine bağlayan ve aslında özünde hepsinden kısa kısa notlar içeren vize niyet mektubunu sizin hayatınızın özetidir. Mali belgelerinizin güncel tarihli olması bir önemli noktalardan biridir. Aileniz hakkında da bilgi verirken aile bireylerinden varsa çalışanların da evrakları eklenirse gene artı nitelendirilecektir.

İrlanda Vize Dilekçesi

İrlanda vize başvurusu yapacak öğrencilerin olmazsa olmaz belgelerinden biri de İrlanda vize dilekçesidir. Kişinin hayatından, okullarından, başarılarından, varsa çalıştığı işlerden vs samimi ve net bir şekilde bahsedilmeli ve nihayetinde İrlanda eğitimine gidiş nedeni ile bu eğitimin hayatında nasıl bir değişiklik yaratacağı açıklanmalıdır. Ayrıca İrlanda vize başvuru dosyanıza İrlanda vize dilekçenizi destekler nitelikte belgeler eklemeniz gerekmektedir. Eğitim belgeleriniz, öğrenciyseniz; öğrenci belgesi, mezunsanız; diploma ve transkriptleriniz, çalışıyorsanız; iş yeri belgeleriniz, SGK dökümleriniz vs dosyaya mutlaka eklenmelidir. Maddi evraklarınız; bankada masraflarınzı karşılaması beklenen tutarın bulunduğu banka evrakları eklenmelidir. Banka hesabınızın bakiyesi vize başvuru tarihinizden 3 ay önce bu tutarın altına düşmezse dosyanıza olumlu etki katacaktır. Banka hesap bakiyeniz çok yüksek ve sponsorunuzun yada sizin maaşınız çok düşük ve başka bir gelir kaynağı belirtilmemiş ise vizenizde takılacağınız ‘maddi gelir kaynağı bulunamadı’ sonucu ile karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle evrak hazırlarken beyan ettiğiniz her kriteri ayrı ayrı nitelendirmeli ve doğruluğunu kanıtlamalısınız.

İrlanda’da eğitim planladığınızdan okuldan alacağınız İrlanda okul belgesi mutlaka dosyanızda bulunmalıdır. İrlanda eğitim planlayan öğrencilerin okul eğitim ücretlerinin ve okula ödenmesi gereken tüm kalemlerin vizeden önce yatırılmasını uygun görür. Sizin de dosyanızda okuldan alacağınız ödendi belgesi olmalıdır. Aksi taktirde eğitim beyanınız inandırıcı bulunmaz ve vize başvurunuz olumsuz sonuçlanır.

 İrlanda Eğitim Vizesi Tipleri ve Çalışma İzni

İrlanda vize tipi İrlanda dil eğitimi planı olan öğrenciler için iki şekilde ayrılır. Birincisi kısa süreli eğitimlerde C tipi vize. Bu vizede İrlanda’dan çıkış yapmanız gereken son tarih basılır. Uzun süreli ve çalışma izinine başvuru yapacak öğrenciler için ise uzatılabilir D tipi vize, Karakola başvuru yapmanız gereken son tarih basılır ve bu tarihten önce online randevu oluşturmalı, evraklarınızı eksiksiz bir şekilde hazırlayarak randevu aldığınız karakola gitmelisiniz. Başvurunuzun sonunda size verilen GNIB kartınız ve İrlanda yasal çalışma izniniz ile çalışmaya başlayabilirsiniz.

Haftalık çalışma süresi eğitim saatleriniz haricinde 20 saattir, eğitim aldığınız okulda derslere katılmak zorunludur. 25 hafta aldığınız eğitimden sonra 8 hafta ek kalabilir ve 40 saate kadar full time çalışabilirsiniz.

İrlanda D tipi uzatılabilir vize niteliğine sahiptir, fakat bitiş tarihi eğitiminizin sonlandığı günden çok uzak bir tarih olmayacaktır. Eğer eğitiminiz devam edecekse yenilenmiş eğitim belgeleriniz ile tekrar başvuru yapmalısınız ve uygun görülürse vizenizi uzatabilirsiniz. Vizeniz bittiğinde ülkenize dönmeniz gerekecektir.

İrlanda Vizesi için bankada ne kadar para göstermeliyim ?

İrlanda öğrenci vizesi için bankada 2022 yılı için en az 8500 € kadar bir birikiminiz olmalı. Ve bu ücret en az 50 gün kadar hesabınızda olmalı.

İrlanda vizesi için yastık altı altın bozdurup gösterebilir miyim ?

Sakın aman. İrlanda konsolosluğu bu konuda çok ama çok hassas. Lütfen  daha geçerli banka hesapları gösterin. Çünkü bu durum o kadar suistimale açık bir durum ki. Dikkatli olun.

İrlanda vize başvurusu nasıl yapılır ?

İrlanda vize başvurusu için bizimle iletişim kurabilirsiniz. Telefon numaramız 0 212 543 58 06 / 0 535 712 97 90

Yurt Dışı Eğitim
Edu Vizyon ile Canlı Görüşme
1
1 Okunmamış Mesajınız Var !
Edu Vizyon Irlanda
İrlanda'ya hoş geldiniz!
Canlı, gerçek bir kişi ile hiç bir yükümlülük altına girmeden şimdi görüşebilirsiniz.
Size nasıl yardım edebiliriz?