İrlanda’da gezilmesi gereken yerler

İRLANDA’DA GEZİLECEK YERLER

Karpostal hissi veren ülke İrlanda’da yeşilin her tonunun tadını çıkarırken aynı zamanda Avrupa’nın Slikon Vadisinin teknoloji merkezlerinde kendinizi bambaşka bir dünyada gezerken bulabilirsiniz. İrlanda gezi planı yaparken tarihi yerleri listenize ekleyeceğiniz gibi doğal güzellikler ile size bambaşka bir keyif yaşatacak parkları hatta İrlanda’ya has kültürel ezgilere sahip sokakları da eklemeyi unutmayın.

İrlanda uzun yıllar İngiliz sömürgesinde kalmış bir ülke olmasına rağmen, kendi kültürünün izlerini hiç kaybetmemiştir.İrlanda Cumhuriyeti ve Kuzey İrlanda olarak ikiye bölünmüştür ve Kuzey İrlanda hala İngiltere etkisindedir. İrlanda Cumhuriyeti ise İngiltere’den bağımsızlığını her fırsatta vurgu yapar. İngiltere’nin para birimi sterlinken İrlanda’nın para birimi eurodur. Tabelalarda İrlandaca tabirler görebilir, İrlanda’ya has renkli kapılı evlerle fotoğraf çekilebilirsiniz. İrlanda’da eğlence ve müzik kültürü de size bambaşka bir deneyim yaratacaktır. Ülkenize geri döndüğünüzde kendinize İrlanda müzikleri söylerken bulabilirsiniz.

İrlanda’nın başkenti Dublin’dir. Avrupanın en çok turist ziyaretine maruz kalan şehri Dublin’de ana caddede (Grafton Street) dolaşırken birden kendinizi kuğuların yüzdüğü göletlerin bulunduğu bir parkta(Saint Stephen’s Green) dinlenirken bulabilirsiniz. İrlanda’nın hava şartları nedeniyle güneşli bir günde sokakta gezerken bir anda yağmur ile karşılaşabilirsiniz. Mutlaka şemsiye bulundurmalısınız ve kat kat giyinmenizi önerebiliriz, güneş açarsa üzerinizdeki çıkarabilir böylece değişen hava şartlarına daha kolay uyum sağlayabilirsiniz. Yağmur ve güneşin sürekli bir dalgalanma halinde iç içe bulunması İrlanda’nın doğal güzelliklerinin en büyük sebebidir.

Gelelim İrlanda’da gezilecek yerlere; Dublin’de gezilecek çok fazla yer varken Dublin dışında da sizi bekleyen güzellikleri göz ardı etmemek lazım. İrlanda’da 350 den fazla kale bulunmaktadır. Bu kaleler İrlandalılar İskoçlar ve İngilizler tarafından inşaa edilmiştir ve her birinin kendine has bir hikayesi bulunmaktadır. Kilkenny Kalesi, Lynch Kalesi, Dublin Kalesi kesinlikle görülmelidir. Oscar Wilde, Samuel Becket gibi dünyaca ünlü mezunlarıyla Avrupanın en köklü üniversitelerinden Trinity Colege kampüsünde yeşil alanlarda gezip Trinity College Library’nin uzun koridorlarında dünyanın en kapsamlı arşivine sahip kütüphanenin havasını soluyabilirsiniz.

Avrupa’nın en büyük şehir parklarından biri olan Phoenix Park Dublin’de bulunmaktadır. Bu parkta bir hayvanat bahçesi bile bulunmaktadır. Parkta dolaşırken doğal ortamlarında geyikleri ve ördekleri de görebilirsiniz. Bence parkı gezmek için en iyi yol bisiklet kiralamak. Şehir merkezinden gezip alışveriş yaparken yorulursanız şehrin en işler caddelerinden Grafton Street’in bittiği yerde başlayan Saint Stephen’s Green’de dinlenebilir çiçek bahçelerinin, kuğuların gezdiği mini göllerin etrafında yürüyüş yapabilirsiniz. Grafton Street sokak gösterilerini izleyebileceğiniz çok canlı bir caddedir. Şehrin en ünlü avmsinin önünde canlı heykeller ile karşılaşabilir sokak showlarının tadını çıkarabilirsiniz.

St. Patricks Cathedral Hristiyanlığı İrlanda’ya getiren Aziz Patrick’in adını almıştır ve her yıl 17 Mart Saint Patrick günü büyük bir festival ile kutlanır yemyeşile boyanmış insanlarla dolu bir şehir ve özgün kıyafetler ile İrlanda müzik ve eğlence kültürünü damarlarınıza kadar hissedeceğiniz bir gün. Seyahatiniz bu güne denk gelmeli dedirtecek cinsten. Bin yıllık tarihi olduğu bilinen Christ Church Cathedral’ini de ziyaret etmelisiniz. Bu katedralden nehre doğru yürüyebilir ve Vikinglerin eski yerleşim yerlerinde bıraktıkları izleri gözlemleyebilirsiniz. Kanal üzerinden pek çok köprü göreceksiniz. Bu köprülerden Temple Bar bölgesine çıkan Halfpenny Brigde en şirinleri ve dilek dilerken takılan rengarenk kilitler gözünüze ilişecektir siz de kendi şirin kilidiniz için bir yer bulabilirsiniz. Kanal boyunca devam eden köprülerin Grand Canal Dock bölgesine yaklaştıkça değiştiklerini gözlemleyebilirsiniz. Bu bölge dünyaca ünlü teknoloji devlerine ev sahipliği yapar. Renkli kapılı meşhur İrlanda evlerini görmek isterseniz şehrin biraz dışına doğru çıkmanızda fayda var.

İrlanda gece hayatını duymayan yoktur heralde. Eğlenceli müzik kültürleri, sıcak kanlı yapılı insanları ile kendinizi arkadaş ortamınızda devamlı gittiğiniz mekanlarda eğleniyormuş gibi hissedeceksiniz. Irish pubların özellikle konumlandığı Temple Bar bölgesini ziyaret etmeli İrlanda’ya has milyonlarca çeşitteki içkinin tadına bakmalısınız. Barlar ülkemizdeki gibi içkilerin yanında aperatifler sunmadığından kesinlikle bişeyler yiyerek gitmenizi öneririm. Irish Publardaki canlı müzikler ile eğlenceli dakikalar yaşarken yerinizde durmayacak ve bir anda kendinizi dans ederken bulacaksınız. İrlanda’nın kibar ve güleç insanlarını gördükçe pozitifliğin doruklarında muhteşem bir gece geçirebilirsiniz. İrlanda’nın simgelerinden biri haline gelen Guinness biralarının yapıldığı fabrikayı Guinness Storehose’u da ziyaret etmeniz önerilir. İrlanda demişken viskiyi de unutmayalım; Old Jamesın Distillery de bir durak olsun.
Adrenalin tutkunuysanız Howth bölgesinde Atlantik okyanusunun kenarındaki uçurumlarda yürüyebilirsiniz. Ayrıca doğal güzellikleri ile dünya çapında ünlü pek çok film ve diziye ev sahipliği yapan İrlanda’da dizi setlerine konu olan bölgeleri de ziyaret edebilirsiniz.

Whatsapp Görüşmesi
1
1 Okunmamış Mesajınız Var !
İrlanda Eğitim Rehberi
İrlanda'ya hoş geldiniz!
Canlı, gerçek bir kişi ile hiç bir yükümlülük altına girmeden şimdi görüşebilirsiniz.
Size nasıl yardım edebiliriz?