İrlanda’da öğrenciler için konaklama sorunu devam ediyor

613
İrlanda’da öğrenciler için konaklama sorunu devam ediyor
Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

İrlanda’daki Erasmus Öğrencileri Konaklama Yetersizliği Nedeniyle Eğitimlerini İptal Edebilir

İrlanda üniversitelerine kayıtlı Erasmus öğrencileri, ülkenin karşı karşıya olduğu konut krizi nedeniyle İrlanda’da kalacak yer bulmakta güçlük çekiyor.

Dergi, bu öğrencilerin İrlanda’daki Erasmus organizasyonundan yardım istediklerini ve Erasmus çalışmalarını iptal etmeyi düşünmelerinin bir nedeni olarak öğrenci konaklama yerlerinin eksikliğini gösterdiklerini bildirdi.

Erasmus Student Network Ireland (ESN) Başkanı Cliona Peters gazeteye verdiği demeçte, organizasyonun konaklama bulmakta zorlanan öğrencilerden sosyal medya ve e-postalar üzerinden çok sayıda mesaj aldığını söyledi.

Öğrencilerin ilk kez konaklama eksikliğinin onları Erasmus ile eğitimlerini iptal etmeyi düşünmeye zorladığını söylediğini doğruladı.

“Buraya gelip evsiz kalmak istemiyorlar. İrlandalı öğrencilerin kalacak yer bulması zor ama Erasmus öğrencileri dezavantajlı durumda, ülkede kimseyi tanımıyorlar” dedi.

Bunun ötesinde, ESN başkanı, ülkelerinden ayrılmadan önce barınma sağlamak için para yatırarak dolandırılan öğrencilerin sayısının da arttığını söyledi.

Örgüt, İrlanda’ya gitmeden önce öğrencilerin dolandırılma durumunun konut arayan öğrenci sayısından daha yaygın olduğunu kaydetti. Peters’e göre böyle bir şey oluyor çünkü yabancı bir ülkede yaşamak için gelenlerin hepsi “kolay seçimler”.

Erasmus+, Avrupa eğitimini, öğretimini, gençliğini ve sporunu desteklemek için oluşturulmuş bir AB programıdır. 2021-2027 döneminin tahmini bütçesi 26 milyar Euro’dan fazladır.

Temmuz ayı boyunca ESN, öğrencilerinin bu durumla ilgili endişelerini dile getiren ve yardım isteyen öğrenci velilerinden de çok sayıda mesaj aldı.

Geçen ay, İrlanda’daki Fransız Büyükelçiliği öğrencileri ülkenin “ciddi bir konut krizi” ile karşı karşıya olduğu konusunda uyardı ve onlara ev sahibi veya emlakçılarla önceden tanışmadıkça kira dolandırıcılığına karşı dikkatli olmalarını ve konut için ödeme yapmamalarını tavsiye etti.

>> Glasgow Üniversitesi Öğrencilerine Konaklama Bulamamaları durumunda Çalışmalardan Ayrılmayı Düşünmelerini Tavsiye Ediyor

Uluslararası öğrenciler diğer ülkelerdeki konut krizinden de etkileniyor. İsveç’te kriz, bu yıl altı çalışma alanında kötüleşerek COVID-19 pandemisinden önceki haline döndü . Portekiz’deki öğrenciler de konut arzı eksikliği ve kira fiyatlarının çok yüksek olması nedeniyle kalacak yer bulmakta zorlandıklarını bildirdiler .

Yurt Dışı Eğitim
Edu Vizyon ile Canlı Görüşme
1
1 Okunmamış Mesajınız Var !
Edu Vizyon Irlanda
İrlanda'ya hoş geldiniz!
Canlı, gerçek bir kişi ile hiç bir yükümlülük altına girmeden şimdi görüşebilirsiniz.
Size nasıl yardım edebiliriz?