İrlanda’da Konaklama

623
İrlanda’da Konaklama
Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

İrlanda'da Konaklama

İrlanda’da Konaklama

İrlanda konaklama seçenekleri aslında genel olarak aile yanı ve özel yurt konaklaması olarak ikiye ayrılır. İrlanda’da eğitime gelen öğrencilerin konaklama olarak her ülke gibi tercih edebileceği farklı seçenekler vardır. Aile yanı veya yurt ile öğrenci evleri şeklindedir. Aile yanı konaklamaları yurt ile öğrenci evlerinden ayıran en büyük özellik bir ailenin evinde o ailenin kuralları ile yaşarken ailenin hazırladığı yemekler ve sunduğu imkanlardan yararlanmaktır. Yurt ile öğrenci evlerinden ortak mutfak kullanımı ile kendi yemeğinizi kendiniz pişirmeniz haliyle bu yemekler için malzeme alışverişi yapmanız gerekmektedir.

İrlanda aile yanı konaklama

Aile yanı konaklamalar genelde iki katlı müstakil evlerde yaşayan ailelerin bir veya müsaitlik durumuna göre daha fazla odasını kiraya vermesi şeklinde olur. Birden fazla oda sunan ailelerde eve gelecek öğrencilerin aynı milletten olmaması şartı bulunmaktadır.

Aile konaklamaları kendi içerisinde de bölümlendirilebilir. Oda seçenekleri paylaşımlı olabileceği gibi tek kişilik veya odanın içerisinde özel banyo şeklinde de olabilir. Bir diğer etken yemek sayısıdır. Bazı aileler sadece kahvaltı verirken bazıları akşam yemeği de verebilir. Ailelerin evleri şehir dışına doğru 5 -10 km mesafede olabilmektedir. Ortalama 20 dakika ile 60 dakika arasında uzaklıklar değişmektedir. Dilerseniz toplu taşıma kullanabilirsiniz, otobüslerde wi-fi kullanımı açıktır ve bu vakti de değerlendirme şansınız bulunur.

Her ailenin farklı kuralları bulunmaktadır. İrlanda dini yapısı gereği aynı bizim gibi bazı değerlere sahiptir. Size konaklamaya geldiğiniz ilk gün anahtar verilmektedir fakat dilediğiniz saatte bu eve giriş çıkış yapamayabilirsiniz. Ailelerin kendi yaşamları ve özel hayatları bulunmaktadır ve saygılı olmak durumundasınız. Çamaşır günleri olabilir ve bu günlerde çamaşırlarınızı yıkama konusunda size yardımcı olabilirler, bazı aileler ütü yardımında da bulunmaktadır fakat bir zorunlukları yoktur. Aynı şekilde mutfak da ailenin özel alanıdır ve aile bireyleri haricinde kullanım yasaklanmış olabilir. Eğer yemek konusunda seçici iseniz bence yurt konaklaması tercih edebilir ve kendi yemeğinizi kendiniz pişirebilirsiniz. Bu gibi durumlar sizin aile ile aranızdaki diyoloğa bağlıdır. Bazı aileler sizin de yemek pişirmenize izin verip kültürünüzü deneyimlemek isteyebilir.

Aile yanı konaklamanın bir diğer fırsatı ise size sunduğu pratik imkanıdır. Aile ile geçirdiğiniz ortak zamanlarda; yemek saatleri gibi değerlendirebileceğiniz konuşma ortamlarını değerlendirebilirsiniz ve pratik yapabilirsiniz. Aile ile diyoloğunuza bağlı olarak pratik yapma zamanlarını arttırmak size bağlıdır. Aile yanı konaklamalar daha kolay adapte olmanızı ve size yardım seçeneği sunarlarsa hayatınızın kolaylaşmasını sağlar.

Aile yanı konaklamalar uzaklığa, oda tipine ve yemek seçeneklerine göre haftalık ortalama 170-250 euro arasında değişmektedir. Aile yanı konaklama tercihi yaparken dilerseniz bazı kriterleri not olarak belirtebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse helal et gibi.

İrlanda’da yurt konaklaması

Yurt ile öğrenci evleri konaklamaları ise okullara daha yakın konumlarda bulunabilmektedir. Standartları ise paylaşımlı odalar şeklinde olabileceği gibi özel oda seçeneği de mevcuttur. Konumların fiyatta önemli değişiklikler meydana getirebileceği gibi paylaşım seçeneği de büyük farklar oluşturmaktadır. Özellikle yemek konusunda yeteneği olan yada aşırı seçici olan öğrenciler paylaşımlı mutfaklarda kendi yemeklerini kendileri yaparak beslenebilirler. Bu konaklama tipinin haftalık ortalama fiyatları ise gene değişkenlere bağlı olarak 270-350 euro arasında değişmektedir.

İrlanda öğrenci konaklama fiyatları

İrlanda’da konaklama fiyatları tamamen kalacağınız konaklamanın kalitesine göre değişir. Ortalama aila yanı konaklamalar 4 haftalık 580 € / 850 € arasında, Yurt konaklamaları ise ortalama 700 € ile 1400 € arasında değişir.

İrlanda’da öğrenci konaklaması

İrlanda dil okulları ve diğer yurtdışı eğitim danışmanlığı programları hakkında daha fazla bilgi için bizi 0 212 543 58 06 numaralı telefondan arayabilir yada şubelerimizi ziyaret edebilirsiniz.

Şubelerimiz için TIKLAYINIZ

Yurt Dışı Eğitim
Edu Vizyon ile Canlı Görüşme
1
1 Okunmamış Mesajınız Var !
Edu Vizyon Irlanda
İrlanda'ya hoş geldiniz!
Canlı, gerçek bir kişi ile hiç bir yükümlülük altına girmeden şimdi görüşebilirsiniz.
Size nasıl yardım edebiliriz?