İrlanda’da Konaklama

İrlanda’da Konaklama

İrlanda’ya dil okuluna gelen öğrencilerin konaklama olarak her ülke gibi tercih edebileceği farklı seçenekler vardır.Aile yanı veya yurt ile öğrenci evleri şeklindedir. Aile yanı konaklamaları yurt ile öğrenci evlerinden ayıran en büyük özellik bir ailenin evinde o ailenin kuralları ile yaşarken ailenin hazırladığı yemekler ve sunduğu imkanlardan yararlanmaktır. Yurt ile öğrenci evlerinden ortak mutfak kullanımı ile kendi yemeğinizi kendiniz pişirmeniz haliyle bu yemekler için malzeme alışverişi yapmanız gerekmektedir.

Aile yanı konaklamalar genelde iki katlı müstakil evlerde yaşayan ailelerin bir veya müsaitlik durumuna göre daha fazla odasını kiraya vermesi şeklinde olur. Birden fazla oda sunan ailelerde eve gelecek öğrencilerin aynı milletten olmaması şartı bulunmaktadır.

Aile konaklamaları kendi içerisinde de bölümlendirilebilir. Oda seçenekleri paylaşımlı olabileceği gibi tek kişilik veya odanın içerisinde özel banyo şeklinde de olabilir. Bir diğer etken yemek sayısıdır. Bazı aileler sadece kahvaltı verirken bazıları akşam yemeği de verebilir. Ailelerin evleri şehir dışına doğru 5 -10 km mesafede olabilmektedir. Ortalama 20 dakika ile 60 dakika arasında uzaklıklar değişmektedir. Dilerseniz toplu taşıma kullanabilirsiniz, otobüslerde wi-fi kullanımı açıktır ve bu vakti de değerlendirme şansınız bulunur.

Her ailenin farklı kuralları bulunmaktadır. İrlanda dini yapısı gereği aynı bizim gibi bazı değerlere sahiptir. Size konaklamaya geldiğiniz ilk gün anahtar verilmektedir fakat dilediğiniz saatte bu eve giriş çıkış yapamayabilirsiniz. Ailelerin kendi yaşamları ve özel hayatları bulunmaktadır ve saygılı olmak durumundasınız. Çamaşır günleri olabilir ve bu günlerde çamaşırlarınızı yıkama konusunda size yardımcı olabilirler, bazı aileler ütü yardımında da bulunmaktadır fakat bir zorunlukları yoktur. Aynı şekilde mutfak da ailenin özel alanıdır ve aile bireyleri haricinde kullanım yasaklanmış olabilir. Eğer yemek konusunda seçici iseniz bence yurt konaklaması tercih edebilir ve kendi yemeğinizi kendiniz pişirebilirsiniz. Bu gibi durumlar sizin aile ile aranızdaki diyoloğa bağlıdır. Bazı aileler sizin de yemek pişirmenize izin verip kültürünüzü deneyimlemek isteyebilir.

Aile yanı konaklamanın bir diğer fırsatı ise size sunduğu pratik imkanıdır. Aile ile geçirdiğiniz ortak zamanlarda; yemek saatleri gibi değerlendirebileceğiniz konuşma ortamlarını değerlendirebilirsiniz ve pratik yapabilirsiniz. Aile ile diyoloğunuza bağlı olarak pratik yapma zamanlarını arttırmak size bağlıdır. Aile yanı konaklamalar daha kolay adapte olmanızı ve size yardım seçeneği sunarlarsa hayatınızın kolaylaşmasını sağlar.

Aile yanı konaklamalar uzaklığa, oda tipine ve yemek seçeneklerine göre haftalık ortalama 170-250 euro arasında değişmektedir. Aile yanı konaklama tercihi yaparken dilerseniz bazı kriterleri not olarak belirtebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse helal et gibi.

Yurt ile öğrenci evleri konaklamaları ise okullara daha yakın konumlarda bulunabilmektedir. Standartları ise paylaşımlı odalar şeklinde olabileceği gibi özel oda seçeneği de mevcuttur. Konumların fiyatta önemli değişiklikler meydana getirebileceği gibi paylaşım seçeneği de büyük farklar oluşturmaktadır. Özellikle yemek konusunda yeteneği olan yada aşırı seçici olan öğrenciler paylaşımlı mutfaklarda kendi yemeklerini kendileri yaparak beslenebilirler. Bu konaklama tipinin haftalık ortalama fiyatları ise gene değişkenlere bağlı olarak 270-350 euro arasında değişmektedir.

İrlanda dil okulları ve diğer yurtdışı eğitim programları hakkında daha fazla bilgi için bizi 0 212 543 58 06 numaralı telefondan arayabilir yada şubelerimizi ziyaret edebilirsiniz.

Şubelerimiz için TIKLAYINIZ

Whatsapp Görüşmesi
1
1 Okunmamış Mesajınız Var !
İrlanda Eğitim Rehberi
İrlanda'ya hoş geldiniz!
Canlı, gerçek bir kişi ile hiç bir yükümlülük altına girmeden şimdi görüşebilirsiniz.
Size nasıl yardım edebiliriz?