İrlanda Eğitim Vizesi

Yurtdışı eğitim hayali olan öğrencilerin en çok ilgilendikleri ülkelerin başında gelen İrlanda vizesi ile ilgili bu yazımızda vize için gerekli şartlar üzerinde durmak istiyoruz.

Döviz kurunun maalesef ülkemizde sürekli artması nedeniyle yurtdışı eğitim hayallerimizi gerçekleştirmekte zorlanabilirsiniz. Bu anlamda özelikle başvuru yaptığınız yada yapmayı planladığınız ülkenin vize kriterlerini çok iyi araştırmalı ve mutlaka bütçe planlaması, sizden talep edilen vize evraklarına çok iyi hakim olmalısınız. Bu anlamda eğitim danışmanlığı tercihiniz de oldukça önemlidir. Sizlere tavsiyemiz bu zor süre. de evrak yada yanlış vize bilgilerinden dolayı herhangi bir mağduriyet yaşamamak adına tüm araştırmalarınızı çok dikkatli yapmanız olacaktır.

İrlanda dil okulu seçeneğinin tercih edilme sebeplerinden belki de en önemli sebebi uzun süreli, en az 25 hafta olmak üzere uzun dönem dil eğitimi planı olan öğrenciler için yasal çalışma izni sunmasıdır. Eğitim alırken haftalık 20 saat yasal çalışma hakkınız bulunmaktadır. İrlanda’nın eğlenceye dayalı kültürüne kolayca adapte olmak istiyorsanız ülkemizde de bulunan Irish Pubları kesinlikle ziyaret etmeli hatta bir iş başvurusunda bulunmalısınız. Hatta eğer teknoloji alanında bir geçmişiniz varsa, ingilizce seviyeniz de iyiyse; dünya çapında adı olan bilişim şirketlerinin Avrupa merkezi Dublin’de bulunmaktadır ve Türk departmanında işe alım yapılacaksa şansınızı değerlendirebilirsiniz. Nerede iş bulacağınız hiç belli olmaz! Bir de bakmışsınız ki Facebook çalışanısınız. İrlanda’da saatlik ücretler ortalama 10 euro şeklindedir. Sizin işveren ile aranızdaki duruma bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Aylık giderler ortalama 600-900 euro arasındadır ve aylık kazancınız yaşam tarzınıza göre bu giderleri karşılar.

İrlanda’ya Schengen vizesi ile giriş yapılmamaktadır fakat İngiltere vizesi ile girilebilir. İrlanda dil okulu vizesi süreye göre iki tipte verilir. Birincisi kısa süreli C tipi vizedir. Genellikle 12 haftalık eğitimlerde görülen 90 günlük vize şeklidir. Pasaportunuzda göreceğiniz tarih İrlanda’dan çıkış yapmanız gereken son tarih olarak basılmıştır. Diğer vize Tipi olan D tipi uzun süreli eğitim vizesinde ise gene pasaportunuzda 90 günlük bir vize tarihi görebilirsiniz. Fakat bu tarif vizenizin bittiği tarih değildir, vizenizi uzatmak için başvuru yapmanız gereken son tarihtir. İrlanda hükümeti ülkesinde uzun süre kalacak kişilerin GNIB sisteminden randevu oluşturarak en yakın karakolun Göçmenlik Bürosuna başvuruda bulunmasını ve kayıt yapmasını ister. Bu şekilde vizenizi uzatmış olursunuz. Eğer 25 haftalık bir eğitim aldıysanız size eğitimden bittikten sonra estra 8 hafta daha kalma hakkı tanınır. Bu sürede full time çalışabilirsiniz; yasal çalışma izni haftalık 40 saat olacaktır.

İrlanda dil okulu vizesi başvuru yapacak öğrencilerin, turist vizesi başvurusu yapacaklardan en büyük farkı okuldan alacağı eğitim belgeleridir. Dosyanızda okuldaki eğitim planınızın, okul iletişimi vb bilgilerin bulunduğu okul kabul belgesi ile okula tüm ödemelerinizi gerçekleştirdiğinize ve bu eğitime hazır olduğunuza dair bir ödendi faturası bulunmalıdır. Gene her ülkenin vizesinde olduğu gibi maddi evraklar da sunmalısınız. Banka hesap bakiyenizin 25 hafta eğitim için en az 7.300 euro olmasını tavsiye ediyoruz. Bu hesabın vadesiz olması ve paranın herhangi bir fonda bulunmaması şarttır. Ayrıca bu hesap en az 6 ay önce açılmış olmalı bu bakiye hesaba en az 1 ay önceden konulmalıdır. Hesabınızda para ne kadar uzun süre beklerse yada hesap bakiyeniz ne kadar uzun süre bu bakiyenin altına düşmez ise vize durumunuz o kadar olumlu olacaktır. Bizce en az 3 ay bu bakiyenin altına düşmemeli hesabınız.

İrlanda vize başvuruları konsolosluğa doğrudan yapılamamaktadır. Aracı kurum olan VFS Global ile İstanbul, Ankara, İzmir ve Gaziantep lokasyonlarından belge teslimi şeklinde gerçekleştirilir. Vize ücreti çok girişli vize tipi 100 euro dur ve VFS globalin hizmet bedeli olan 22 euro ile birlikte 122 euro şeklinde VFS Globale ödenir. Vize görüşmeleri yüz yüze değildir fakat konsolosluk gerek gördüğü durumlarda teyit amaçlı sizi telefon ile arayabilir, bu görüşmede vize dilekçesinde sunduğunuz bilgiler size sorulabilir. Sorulara eksiksiz ve vize dilekçesinde belirttiğiniz şekilde cevap vermelisiniz. Aksi durumlarda yalan beyan ettiğiniz düşünülebilir. İrlanda vizelerinin sonuçlanması konsolosluktaki yoğunluğa göre ortalama 2 hafta ile 2 ay arasında değişebilir bu nedenle lütfen başvurunuzu gitmeyi planladığınız tarihten max 90 gün önce gerçekleştirin ki programlarınız da bir aksama olmasın.

Diğer evraklar ise okuyorsanız öğrenci belgeleriniz, çalışıyorsanız işyeri belgeleriniz, SGK dökümünüz, sabıka kaydınız, ikametgah belgeniz, sponsor belgeleri vb gibi belgelerdir. Bu liste size Edu Vizyon Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı tarafından verilecektir. Evraklarınızı hazırlarken güncel tarihli olmasına dikkat edilmelidir. Tüm ödemeler okulun göndermiş olduğu faturadaki kalemler dahilinde vizeden önce tamamlanmalıdır.

İrlanda eğitim vizenizi uzatmak isterseniz danışmanlık aldığınız firma ile iletişime geçerek okul ödemesini gerçekleştirip okuldan bir belge alabilir gene aynı bürodan başvuru yaparak eğitim uzatma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Bize Ulaşın

İrlanda eğitim programları ve diğer yurtdışı eğitim programları hakkında daha fazla bilgiye her zaman 0 212 543 58 06 veya 0 533 196 65 72 numaralı telefon hatlarımızdan, size en yakın şubelerimizden ulaşabilirsiniz. Şubelerimiz için TIKLAYINIZ

Whatsapp Görüşmesi
1
1 Okunmamış Mesajınız Var !
İrlanda Eğitim Rehberi
İrlanda'ya hoş geldiniz!
Canlı, gerçek bir kişi ile hiç bir yükümlülük altına girmeden şimdi görüşebilirsiniz.
Size nasıl yardım edebiliriz?