İrlanda’da Tıp eğitimi hakkında bilinmesi gerekenler

2441
İrlanda’da Tıp eğitimi hakkında bilinmesi gerekenler
Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

İrlanda'da Tıp eğitimi

İrlanda’da Tıp Eğitimi

Doktorluk dünyada, daha çok İrlanda’da en çok aranan mesleklerden biridir. Kabul süreci erken başladığından, aday hekimlerin Tıp alanında kariyer yapmaya gerçekten kararlı olmaları gerekir. Sonuçta, sınavlar ve zorluklar olmadan bu alanda ilerleyeceğinizi düşünmeyin sakın.

İrlanda’da doktor olmak isteyenler için sınırlı kontenjan bulunurken, yabancı öğrencilere TIP fakülteleri açık olmaya devam ediyor. İrlanda, Lisans giriş programı ve lisansüstü giriş kursu olmak üzere 2 tür program sunan az sayıdaki Avrupa ülkesinden biridir.

Niteliklerinize bağlı olarak, her iki yolu da takip edebilirsiniz. Ne tür bir eğitim alırsanız alın, İrlanda’da tıp okumak için bunları bilmeniz gerekir.

Uluslararası öğrenciler İrlanda tıp okullarında eğitim alabilir mi?

Evet. Öğrenciler, 6 yıllık lisans derecesini veya 4 yıllık lisansüstü giriş Tıp programını seçebilirler.

İrlanda’da kaç tıp fakültesi var?

5 İrlanda tıp fakültesi, uluslararası öğrencilerin İrlanda’da eğitim görmeleri için lisans ve yüksek lisans programları sunmaktadır.

Bunlar

  • Trinity College Dublin
  • Royal College of Surgeons
  • University College Dublin,
  • University College Cork
  • Galway’de ki İrlanda Ulusal Üniversite

Limerick Üniversitesi ayrıca yabancılar için yüksek lisans Tıp programı sunmaktadır.

İrlanda’da tıp okumak ne kadar zor?

Zorluk erken başlar – uygulamadan önce bile. İrlanda tıp fakültelerinin sınırlı kontenjanları olduğundan, yalnızca en iyi ve en parlak olanlar girebilir. Bu, oldukça zor olduğu bilinen bir sınav olan HPAT için iyi notlar ve iyi bir puan almanız gerektiği anlamına gelir. Mükemmel bir HPAT notu alsanız bile, tercih ettiğiniz tıp fakültesine otomatik olarak kabul edilmeyeceksiniz.

İrlanda’da tıp okumak için gerekenler nelerdir?

İrlanda’da tıp lisans veya yüksek lisans düzeyinde alınabilir.

Liseden hemen sonra başvuran uluslararası öğrenciler için, okullar bir bitirme sertifikası gerektirir.

University College Dublin’de (UCD), yabancılar ACT veya SAT sınavlarının sonuçlarını sunmalıdır. Başvuru sahiplerinin ayrıca kısa bir kişisel beyan ve iki referans mektubu sunmaları gerekmektedir.

Trinity College Dublin’de (TCD) , başvuru sahipleri fizik, biyoloji veya kimya konu niteliklerini karşılamalıdır .

1711’de kurulan Trinity Tıp Fakültesi, İrlanda tıbbının altın çağında merkezi bir rol oynar ve Tıp alanında dünyanın en iyi 150 üniversitesi arasında yer alır (QS World University Rankings 2021).

Trinity’deki tıp öğrencileri beş yıllık bir program izler ve Mezun olduktan sonra, tam bir tıp doktoru olmadan önce zorunlu bir görevde bir Stajyer olarak bir yıl geçirmesi gerekir.

Yerli adayların aksine, yabancı öğrenciler UCD’de olduğu gibi Sağlık Meslekleri Kabul Testi’ne girmekten muaf tutulabilirler. Ancak TCD’de tüm başvuru sahiplerinin HPAT’ı alması gerekir. İrlanda’da bu tıp fakültesinde tıp okumak için en az 480 puan gerekir.

Yerel öğrenciler gibi, AB’dışından gelecek öğrenciler de başvurularını Merkezi Uygulamalar Ofisi aracılığıyla verebilir.

Lisansüstü başvuruları kabul eden tıp fakülteleri için, lisans derecesinin resmi bir transkript birincil gerekliliktir.

UCD’de , Kuzey Amerikalı öğrenciler için bir Tıp Fakültesi Kabul Testi gereklidir. Sertifikalı bir GAMSAT sonucu ise diğer bölgelerden gelen öğrenciler tarafından sunulmalıdır.

Lisans Tıp Programında olduğu gibi, UCD lisansüstü başvuru sahiplerinden kısa bir kişisel beyan ve iki referans mektubu göndermelerini ister.

İrlanda’daki tıp müfredatının bileşenleri nelerdir?

Belirtildiği gibi, İrlanda’da lisans veya yüksek lisans öğrencisi olarak tıp eğitimi alabilirsiniz.

Lisans programlarının süresi Üniversiteye bağlıdır. Örneğin TCD’de bu kurs sadece 5 yıl sürmektedir. UCD’de lisans programı 6 yıldır.

Benzer şekilde, müfredat okuldan okula değişir. TCD’de öğretimin büyük kısmı ilk iki yıl içinde gerçekleşir. Metodolojiler probleme dayalı öğrenmeyi, didaktik dersleri, küçük grup öğretimini ve pratik eğitimleri kapsar. Felsefe ve Algı modülleri de eğitimin önemli bir parçasıdır.

TCD ayrıca araştırmayı teşvik ettiğinden, nitelikli öğrenciler 3. yıldan sonra Biyomedikal Bilimler Yüksek Lisansını tamamlayabilirler.

Öte yandan, UCD’de öğretimin çoğu ilk üç yılda gerçekleşir. Sınıf temelli öğrenmeden klinik eğitime geçiş dördüncü yılda gerçekleşir. Bu uygulamalı eğitim beşinci yılda başlar, klinik ve elektif rotasyonlar altıncı yılda tamamlanır.

Lisansüstü Tıp programlarında ise ders genellikle biyokimyasal ve klinik eğitim ile başlar. Daha sonra, ikinci yılda hastalığın sistem tabanlı öğrenilmesi takip eder. Lisans programı gibi, klinik eğitim de üçüncü yılda başlar. Lisans programında olduğu gibi, Tıp Yüksek Lisans programının son yılında da klinik ve seçmeli rotasyonlar yapılır.

İrlanda’da doktor olarak nasıl çalışılır ?

Tıp diploması aldıktan sonra, öğrenci bir yıllık staj başvurusunda bulunmalıdır. Bu, İrlanda Sağlık Hizmetleri (HSE) tarafından yönetilir ve eşleştirme yoluyla gerçekleştirilir.

Staj, öğrencinin bulunduğu ülkenin/bölgenin belirlediği şartları sağladığı takdirde yurt dışında da yapılabilir. Bu stajı tamamladıktan sonra, öğrenci nihayet İrlanda Tıp Konseyi’ne kaydolmalıdır.

Tıbbı bitirmeden hemen önce İrlanda Pratisyen Hekimler Koleji Üyelik Sınavına girmeniz gerekir. İki yazılı test ve bir klinik yeterlilik sınavından oluşur. Temel Bilgi Testi ikinci yılda alınabilirken, Değiştirilmiş Deneme Sorusu ve Klinik Yeterlilik Testi üçüncü yıldan itibaren alınabilir. Son 2 sınava girmeden önce 6 ay boyunca bir GP kayıt memuru atamasını tamamlamış olmanız gerekir.

Stajınızı tamamladıktan sonra 4 yıllık GP eğitimine devam edebilirsiniz. Buna 2 yıl daha GP stajı ve 2 yıl denetimli GP uygulaması dahildir.

Uzman olmak istiyorsanız, gözetim altında kıdemli bir memur olarak çalıştığınız temel uzmanlık eğitimi alarak başlamalısınız. Bu veya dahiliye eğitimi, tamamlanması yaklaşık 4 ila 6 yıl süren daha yüksek uzmanlık eğitimine hak kazanmanızı sağlar. Programı tatmin edici bir şekilde tamamladıktan sonra, Tıp Konseyinin uzmanlık bölümünde listeleneceksiniz.

Umarım bu makale yardımcı olmuştur.

Yurt Dışı Eğitim
Edu Vizyon ile Canlı Görüşme
1
1 Okunmamış Mesajınız Var !
Edu Vizyon Irlanda
İrlanda'ya hoş geldiniz!
Canlı, gerçek bir kişi ile hiç bir yükümlülük altına girmeden şimdi görüşebilirsiniz.
Size nasıl yardım edebiliriz?