İrlanda Eğitim Sistemi

3148
İrlanda Eğitim Sistemi
Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

İrlanda Eğitim Sistemi

İrlanda eğitim sistemi – İrlanda’daki ortaokul sistemi, Junior ve Senior olmak üzere iki aşamaya bölünmüş 6 yıllık bir eğitimden oluşmaktadır.

Okul yılı Yaş Açıklama
GENÇ DÖNGÜ
Yıl 1 12-13 Öğrenciler ortaokulun ilk yılına 12 yaşında ilkokul 8 yılını başlatarak başlar. Junior döngüsü birinci, ikinci ve üçüncü yılı içerir ve Junior Sertifikası’na (dış devlet sınavı) yol açar. Öğrenciler 9 ders alabilir. Yurtdışı öğrenciler iki temel ders alırlar; İngilizce ve Matematik ve bilim ve teknoloji, diller, sanat, müzik ve tarih ve coğrafya gibi daha geleneksel konuları içeren çeşitli seçmeli dersler.
Yıl 2 13-14
Yıl 3 14-15
GEÇİŞ YILI
Yıl 4 15-16 Geçiş yılı, genç döngü ile kıdemli döngü arasında bir ara oluşturur. Program okuldan okula değişir ancak genellikle diğer okul yıllarından daha az akademiktir. 5. sınıfta öğrenciler en fazla 7 ders çalışırken, geçiş yılında öğrenciler üç dönem boyunca 12 veya daha fazla ders çalışabilirler. İş deneyimi genellikle dahil edilir. Uluslararası öğrencilerin İngilizce dil becerilerini ve yaşam becerilerini geliştirmek için değerli fırsatlar sağladığı ve bir devlet sınavına hazırlanma baskısı olmadan kişisel gelişime izin verdiği için Lise çalışmalarına başlamak için mükemmel bir yıl.
ÜST DÖNGÜ
Yıl 5 16-17 5. ve 6. yıl kıdemli döngüyü oluşturur. İki yılın sonunda, öğrenciler lise mezuniyeti ve üniversiteye giriş için gerekli olan Ayrılma Sertifikası Sınavına girerler. Öğrenciler normalde bu sınavı on yedi veya on sekiz yaşında yaparlar. Ayrılma Sertifikası, İngiltere, Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri ve dünyadaki akademik kurumlar tarafından da tanınmaktadır. Yurt dışı öğrenciler, İngilizce ve Matematik olmak üzere iki temel konu dahil olmak üzere en az altı ders almak zorundadır. Öğrenciler daha sonra bilim ve teknoloji, diller, sanat, müzik ve tarih ve coğrafya gibi daha geleneksel konular da dahil olmak üzere geniş bir yelpazeden diğer konularını seçebilirler.

Okul Müfredatı

İrlanda’daki okullar, İrlanda Eğitim ve Bilim Bakanlığı (www.education.ie) tarafından belirlenen bir müfredatı takip eder, böylece özel okulda veya devlet okulunda olsun, tüm öğrenciler aynı dersleri takip eder ve aynı devlet sınavlarına girerler.

Junior döngüsü düzeyinde öğrenciler genellikle en az 8 akademik ders ve Leaving Certificate seviyesinde en az 6 ders alırlar. Öğrenciler her dersi daha yüksek veya daha düşük seviyede alabilirler. Örneğin, normal olarak Lise program öğrencilerimiz daha düşük düzeyde İngilizce alırlar. Ayrılma Sertifikası için en yaygın konular aşağıdaki tabloda gösterilmektedir:

Temel Konular – zorunlu
Matematik ingilizce İrlandalı*

* İrlanda, yüz yıl önce konuşulan orijinal dildir. Bugün hala bazı kırsal bölgelerde konuşulmaktadır ve televizyonda, radyoda sıkça duyulan ve resmi hükümet işaret ve belgelerinde görülen resmi bir dil olmaya devam etmektedir. Denizaşırı öğrenciler İrlandaca okumak zorunda değildir. Genellikle denizaşırı öğrenciler bu süreleri çalışma süresi olarak kullanırlar ya da ekstra bir konu, hatta ekstra İngilizce dersleri alabilirler.

Seçmeli Konular – genellikle 1 modern dil ve 4 + diğer ders seçenekleri
Fransızca İspanyol Almanca İtalyan
Fizik İşletme Araştırmaları Müzik Tasarım ve Teknik Grafikler
Kimya Muhasebe Sanat Mühendislik
Biyoloji ekonomi bilimi Klasik çalışmalar İnşaat Çalışmaları
Tarım Bilimleri Tarih Ev Ekonomisi teknoloji
Uygulamalı matematik Coğrafya Teknik çizim

 

Yurt Dışı Eğitim
Edu Vizyon ile Canlı Görüşme
1
1 Okunmamış Mesajınız Var !
Edu Vizyon Irlanda
İrlanda'ya hoş geldiniz!
Canlı, gerçek bir kişi ile hiç bir yükümlülük altına girmeden şimdi görüşebilirsiniz.
Size nasıl yardım edebiliriz?